⸻ 2021 Konuşmacı

Doç. Dr. Gazi Huri


Doç. Dr. Gazi Huri, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı Spor Cerrahisi Biriminde öğretim üyesidir. 2019 yılında dünyada ortopediye yön veren cerrahların yer aldığı "Kemik ve Eklem Cerrahları Derneği” (Association of Bone and Joint Surgeons-ABJS) üyeliğine seçildi. Ayrıca Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Federasyonu Spor ve Omuz Cerrahisi eğitim grubunun yöneticiliğine seçilmiştir. Bunlara ek olarak Dr. Huri, Türk Ortopedi Derneği Eğitim Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Spor Yaralanmaları ve Diz Cerrahisi Derneği Ankara Şube’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Kemik boyunu uzatan icadı ile uluslararası patent alarak adını tıp literatürüne yazdıran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gazi Huri, 2018 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Ustun Başarılı Genç Bilim İnsanı (TUBA-GEBİP) ödülüne layık görülmüştür.

Uzmanlık eğitimi süresince Zürih Üniversitesi’nde Mikrocerrahi eğitimi ve Viyana Tıp Fakültesi’nde Kas İskelet Tümör Cerrahisi ile ilgili çalışmalarda bulundu. 2012-2014 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Dünya’nın önde gelen Tıp Fakültelerinden olan “Johns Hopkins Üniversitesi” Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı “Omuz ve Spor Cerrahisi” kliniğinde araştırmacı doktor olarak çalıştı ve bu süre içerisinde önemli araştırmalar ve projeler yaptı.

Dr. Huri’nin ABD, Avrupa, Japonya ve Türkiye’de aldığı “Bone plate” başlıklı 4 patenti ve “Cerrahi kılavuz” isimli 1 adet patent başvurusu bulunuyor. Bu patentleri “International Federation of Inventors' Associations (IFIA)” ve “Istanbul International Inventions Fair - ISIF'16” kongrelerinden “En İyi Akademik Buluş” ve “ En İyi Patent” ödüllerini aldı. Dr. Huri 2018 yılında Dünya’nın en prestijli “Ortopedi ve Travmatoloji Birliği olan Amerika Ortopedi Akademisi” (American Academy of Orthopaedics Surgeon) 2018 yılı Uluslararası Genç Cerrah bursuna layık görülmüş ve “Stanford Universitesi”nde davetli öğretim üyesi olma hakkı kazandı.

Uluslararası yayınlanmış omuz ve spor cerrahisi ile ilgili cok sayida makalesi, araştırması ve 3 kitabi vardir.