⸻ 2021 Konuşmacı

Fatih Türkmenoğlu


Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra hem Kent Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji dalında yüksek lisans yapan hem de New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve İşletme diploma programına katılan Fatih Türkmenoğlu, başarılı ve dikkat çekici kariyeri boyunca birçok farklı alanda faaliyet göstermiştir. Bu alanlardan biri olan gazetecilikte tıpkı diğerlerinde olduğu gibi üstün bir başarı göstermiştir.

Cosmopolitan gibi kurumlarda yazmış ve Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli gibi birçok dünya ünlüsüyle röportaj yapmıştır. Gazeteci kimliğinin yanı sıra programcı kimliğiyle de adından sıkça söz ettirmiştir ve “Sesler ve Renkler”, “Hindistan'dan Masallar”, “Yolcu”, “Karadan Mavi Yolculuk”, “Sahil Günlüğü”, “Görülmesi Gereken 50 Yer” ve “Hayat Gezince Güzel” gibi programlara imza atmıştır. Ayrıca, 1997'de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi "En iyi TV Programı" ödülünü ve 1999 yılında da CNN konferansında haber dalında finale kalarak "World Report Contributor’s Award" ödülünü kazanmıştır.

Yazar kimliğiyle de dikkat çeken Fatih Türkmenoğlu, 2019 yılında dört kadının öyküsünden oluşan ve İnkılap Yayınları’ndan çıkan “Her Perşembe Saat 4’te” kitabıyla edebiyat dünyasına girmiştir. Bunun yanı sıra, “Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun”, “Amerikan Rüyası Tabirleri”, “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer” ve “Hayat Gezince Güzel Sahilde” adlı kitapları yazmıştır. Fatih Türkmenoğlu günümüzde ise Haber Türk kanalında gezi programı sunuyor, Cumhuriyet gazetesinde gezi yazıları yazıyor ve röportajlar yapıyor. Sunuculuk ve moderatörlük dışında, şirketlerin üst düzey yöneticilerine ve bürokratlara Medya ve İlişkiler, Sunum Teknikleri, Pozitif Psikoloji eğitimleri veriyor.